Radioterapija z zajemom nevtrona

Radioterapija z zajemom nevtronov, posebej Boron Neutron Capture Therapy (BNCT), je specializirana oblika radioterapevtskega zdravljenja, ki uporablja edinstvene lastnosti bora-10 za ciljanje in uničevanje rakavih celic. Pri BNCT se bor-10 selektivno dostavi tumorskim celicam, kjer je nato obsevan z nizkoenergijskimi nevtroni. Ta proces vodi do jedrskega zajema in cepitvenih reakcij, kar povzroči sproščanje visokoenergijskih delcev alfa, ki specifično poškodujejo rakave celice, medtem ko ohranjajo okoliško zdravo tkivo.

BNCT je pokazala obetavne rezultate pri zdravljenju različnih vrst rakov, vključno z visokorazrednimi gliomi, ponavljajočimi se tumorji v predelu glave in vratu ter nekaterimi vrstami melanomov. Terapevtska učinkovitost BNCT je bila dokazana v kliničnih študijah, kar poudarja njen potencial kot ciljno in učinkovito obliko zdravljenja raka.[1]

Ena ključnih prednosti BNCT je njena sposobnost dostavljanja visokih odmerkov sevanja specifično tumorskim celicam, medtem ko minimalno poškoduje normalna tkiva. Ta ciljni pristop zmanjšuje stranske učinke, ki so običajno povezani s tradicionalno radioterapijo, zaradi česar je BNCT obetavna možnost za bolnike z rakom, ki ga je težko zdraviti.

S napredovanjem raziskav na področju borovih dostavnih agensov in terapije z zajemom nevtronov, BNCT obeta velike možnosti za izboljšanje izidov zdravljenja raka. Z izkoriščanjem moči bora-10 in obsevanja z nevtroni BNCT ponuja nov in ciljan pristop k radioterapiji, ki lahko koristi bolnikom z različnimi vrstami raka.

  1. Barth, Rolf F.; Coderre, Jeffrey A.; Vicente, M. Graça H.; Blue, Thomas E. (1. junij 2005). »Boron Neutron Capture Therapy of Cancer: Current Status and Future Prospects«. Clinical Cancer Research (v angleščini). Zv. 11, št. 11. str. 3987–4002. doi:10.1158/1078-0432.CCR-05-0035. ISSN 1078-0432.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search